Tütün Üreticileri Ve Satıcıları, Kıyılmış Tütüne Getirilen Yasağı Protesto Etti

Tütün üreticilerinden hükümete: "Ekmeğimize dokunmayın!"

Türkiye dört bir yanından Galatasaray Meydanı’na akın eden tütün üreticileri ve satıcıları, kıyılmış tütüne getirilen yasağı protesto etti. Yasağın kaldırılmasını isteyen tütüncüler, hükümete, “Alın terime dokunma” mesajı verdi. Eylemde tütüncülerin taleplerini sıralayan Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünün tarım havzasına alınmasını, Tarım Bakanlığı bünyesinde Tütün Genel Müdürlüğü’nün kurulması, sözleşmeye dayalı üretimden vazgeçilip, tütünün açık artırma usulü satılmasını istedi.

‘Tütün alınterimizdir’

“Tütünüme dokunma” sloganıyla sokağa çıkan tütün üreticileri ve satıcıları, Meclis’e gönderilen Torba Yasası’nda kıyılmış tütüne getirilen yasağın kaldırılmasını ve tütün üretimin yasal statüye kavuşmasını istediler. Adıyaman’ın ardından İstanbul Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen tütüncüler, ellerinde tutukları işlenmemiş kuru tütün yaklarıyla hükümete, “Tütünüme , ekmeğime, alın terime dokunma” mesajını verdi. Üzerinde, “Tütünüme dokunma” yazan tişörtler giyen tütüncüler, “Tütün geçim kaynağıdır, tütün alınteridir, tütün yaşam kaynağıdır, tütün kutsalımızdır, tütünüme dokunma”, yazılı pankartlar taşıdı. Eylemde tütüncüler adına Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun konuştu.

“Bizler çiftçiler, emekçiler bu ülkenin ekonomisiyiz” diyen Solgun, kıyılmış tütüne getirilen yasağın derhal kaldırılmasını istedi. Türkiye’de üretilen tütünün dünyanın en kaliteli tütünü olduğunu vurgulayan Solgun, buna rağmen ithalatın ihracata oranla giderek arttığına işaret ederek , “Marlboro, Camel’e değil kendi tütünümüze sahip çıkmalıyız” diye konuştu. Konu hakkında hükümet ve ana muhalefet yetkileriyle görüştüğünü aktaran Solgun, torba yasa düzenlemesinin geri çekilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve milletvekillerine bir kez daha seslendi. Solgun, tütüncülerin taleplerini ise şöyle sıraladı: “ İthalatçı değil ihracatçı olmak istiyoruz. Sarmalık kıyılmış tütün tesislerinin önünün açılmasını ve yasal zemine oturtulmasını istiyoruz . Tütün tarım havzasına alınmalı, Tarım Bakanlığı bünyesinde Tütün Genel Müdürlüğü kurulmalı, sarmalık kıyılmış tütünün lokomotifi olan Makoro’nun ÖTV’sini makul oranda tutulmalı, sözleşmeye dayalı üretimden tamamıyla vazgeçilmeli ve tütün açık artırma usulü ile satılmalı.”

Online Sipariş Hattı
Telefon